logo DermoLife Academy

Dermolife Academy eshte shkolle e Estetikes se Avancuar. Me nje program studimi 2-vjecar, e akredituar nga Ministria e Punes dhe Mireqenies Sociale

Orari
  • E Hene - E Shtune
    8.00 - 19:30
  • E Diel
    Pushim

Copyright ©2022 Dermolife Academy

Informacione

krem dielli

Nese keni pare ndonjehere kujdesin per lekuren, pa dyshim qe keni degjuar njerezit te flasin per rendesine e kremit kunder diellit. Megjithate, pak njerez befasues e marrin parasysh kete rendesi. Shume njerez perdorin krem kunder diellit vetem kur jane jashte gjate gjithe dites, ose e perdorin ate vetem ne menyre te parregullt. Ne fakt, eshte jashtezakonisht e rendesishme qe te perdorni rregullisht krem kunder diellit, edhe nese nuk do te dilni pothuajse fare jashte gjate dites. Nga shqetesimet me te vogla deri te me te medhate, te gjitha keto jane arsye te rendesishme per te perdorur krem kunder diellit.


Djegiet nga dielli dhe lekura.

Askush nuk deshiron te merret me djegiet nga dielli, as ne nje afat te shkurter. Djegiet nga dielli mund ta bejne lekuren tuaj te ndjehet e nxehte dhe e shtrenguar, dhe pasojat e nje djegie nga dielli kane tendence te perfshijne lekuren ne acarim. Edhe kur nuk merrni parasysh efektet e mundshme afatgjata te djegieve nga dielli, efektet afatshkurtra mund te jene po aq zhgenjyese. Djegiet nga dielli qe nuk shfaqen shume fort ne lekuren tuaj, keshtu qe kremi kunder diellit mund te ndihmoje ne mbrojtjen e lekures tuaj edhe kur nuk e vini re. Kjo eshte veçanerisht e vertete me lekuren me te erret; te gjithe duhet te ngarkojne me SPF pa marre parasysh tonin e lekures se tyre, sepse demtimi i diellit prek te gjithe.


Problemet e aplikimit dhe veshjes se grimit

Ju mund te mendoni se kremi kunder diellit eshte nje krem i trashe dhe i trashe qe le nje nuance te bardhe te hirit ne lekuren tuaj. Megjithate, kremi kunder diellit ne ditet e sotme mezi ka ndonje ngjashmeri me kete. Mund te gjeni nje shumellojshmeri kremrash kunder diellit qe nuk lene asnje gjurme pas, madje mund te gjeni edhe shume opsione grimi qe perfshijne mbrojtjen me SPF si veçori. Ne boten e sotme te kozmetikes, ne fakt mund te zbuloni se mungesa e kremit kunder diellit do te ndikoje me shume ne perdorimin tuaj te grimit sesa ta perdorni ate.


krem dielli

Plakja e parakohshme

Kjo eshte nje tjeter ankese teper e zakonshme qe shkakton demtimi i diellit. Kur e ekspozoni lekuren tuaj ndaj rrezeve UV, keto rreze UV ndikojne ne menyre dramatike kolagjenin ne lekure, duke e bere ate te shtrihet dhe te bjere ne menyre me drastike. Nga ana tjeter, kjo e ben lekuren tuaj te duket me e vjeter edhe qe ne moshe te re. Ju mund te zhvilloni rrudha, njolla te moshes dhe nje pamje te pergjithshme me te moshuar. Menyra me e mire per ta shmangur ate eshte thjesht perdorimi i mbrojtjes SPF ne çdo kohe. Madje mund te keni rezultate me te mira sesa nese do te fillonit te perdorni produkte kunder plakjes qe tani.


Ton i pabarabarte

Kur nxiheni ose ekspozoni lekuren tuaj ndaj drites ultravjollce, ajo nuk merr te njejten sasi te ekspozimit UV gjate gjithe kohes. Ne vend te kesaj, pjese te ndryshme te lekures suaj marrin sasi te ndryshme drite, duke e ndryshuar ate ndryshe. Kjo do te thote qe ju mund te perfundoni me disa pjese te lekures tuaj qe jane me te erreta ose me te lehta se te tjerat, gje qe mund te jete shume zhgenjyese kur aplikoni grim. Kjo gjithashtu ndikon ne strukturen e lekures tuaj, e cila mund te shtoje problemet e veta te aplikimit te grimit.


Kanceri i lekures

Sigurisht, ky eshte problemi me i njohur qe lidhet me ekspozimin ndaj ultravjollces. eshte gjithashtu nje gje teper e rendesishme. Mbi 95% e kancereve te lekures ndodhin per shkak se dikush e ekspozon veten ndaj shume rrezatimit UV, qofte nga dielli ose nga nje burim si nje shtrat per rrezitje. Edhe pse ju ndoshta e dini se sallonet per rrezitje rrisin ndjeshem rrezikun e kancerit te lekures, mund te mos e keni menduar faktin se mund ta shmangni kancerin e lekures thjesht duke veshur krem kunder diellit çdo dite. Nese perfitimet e bukurise nuk jane te mjaftueshme per ju, eshte nje ide e mire thjesht te mendoni per faktin se ne fakt mund te shpetoni jeten tuaj duke perdorur krem kunder diellit.