logo DermoLife Academy

Dermolife Academy eshte shkolle e Estetikes se Avancuar. Me nje program studimi 2-vjecar, e akredituar nga Ministria e Punes dhe Mireqenies Sociale

Orari
  • E Hene - E Shtune
    8.00 - 19:30
  • E Diel
    Pushim

Copyright ©2022 Dermolife Academy

Informacione

lekura-pas-trajtimit

Trajtimet kimike, te cilat mund te perfshijne mikrodermabrasion, eksfolim dhe peeling te fuqishem, jane te gjitha menyra te shkelqyera per ta bere lekuren tuaj te ndjehet e bute dhe luksoze. Ato jane menyra perfekte per te pastruar lekuren e vdekur dhe per ta lene lekuren tuaj te duket e mrekullueshme dhe me shkelqim. Megjithate, ato gjithashtu mund te lene gjurme ne lekuren tuaj. Si mund te siguroheni qe mikrodermabrazioni ta le lekuren tuaj te duket e mrekullueshme? Ketu jane sugjerimet me te mira te kujdesit pasues.

Shmangni çdo gje qe do te rrise temperaturen e lekures suaj


Per nje ose dy dite pas nje trajtimi kimik, deshironi te shmangni çdo gje qe do te rrise temperaturen e lekures tuaj. Kjo do te thote te shmangni vaskat e nxehte, saunat, stervitjet dhe madje edhe dushin jashtezakonisht te nxehte. Mundesia juaj me e mire eshte ta mbani lekuren te kendshme dhe te fresket, pasi do te ndihmoje ne permiresimin e procesit te sherimit dhe do t'ju beje te ndiheni shume me mire

Pini shume uje


Pas nje trajtimi kimik, ju duhet ta mbani lekuren tuaj te bukur dhe te hidratuar, dhe kjo do te thote te hidratoni nga jashte dhe nga brenda. Pirja e shume ujit mund te jete jashtezakonisht e dobishme ne ditet e para pas trajtimit tuaj kimik. Madje mund te ndjeni etje te tepert, pasi trupi juaj po perpiqet te zevendesoje lageshtine qe mund te keni humbur gjate trajtimit kimik. Perveç kesaj, duhet te aplikoni hidratues te lehte nese ju eshte thene.

Mos zgjidhni lekuren e trajtuar


Lekura juaj mund te plasaritet pak ne ditet pas trajtimit tuaj kimik. Megjithate, sado joshese qe mund te jete, rezistoni deshires per te kapur lekuren e qeruar. Kur lekura zhvishet natyrshem, kjo eshte per shkak se lekura e vdekur i bie. Megjithate, nese zgjidhni lekuren e qeruar, mund te zgjidhni lekuren qe ende mbulon lekuren sheruese. Kjo mund te perfundoje duke shkaktuar demtim te lekures.

Mbani lekuren tuaj te sigurt nga dielli


Rrezet UV mund te jene veçanerisht te demshme per lekuren tuaj menjehere pas nje trajtimi kimik, pasi lekura juaj po perpiqet te sherohet vete pas procedures. Kjo do te thote se eshte veçanerisht e rendesishme ta mbani lekuren tuaj te sigurt nga dielli derisa te sherohet plotesisht. Perpiquni te qendroni ne ambiente te mbyllura sa me shume qe te jete e mundur ne ditet pas trajtimit tuaj kimik, dhe nese keni nevoje te dilni jashte, sigurohuni qe te aplikoni krem kunder diellit ose nje hidratues qe mbron nga dielli. eshte nje ide e mire te vishni kapele nese dilni edhe jashte.

Degjoni çdo dhe te gjitha rekomandimet nga estetisti juaj


Estetika juaj duhet te jete fjala e fundit kur behet fjale per mbajtjen e lekures tuaj te shendetshme pas trajtimit kimik. Pasi te keni kryer trajtimin kimik, estetisti juaj duhet t'ju jape disa udhezime per kujdesin pas trajtimit, te cilat eshte e rendesishme t'i ndiqni. Nese keni ndonje pyetje, duhet te telefononi edhe estetistin tuaj per te zbuluar se çfare duhet te beni. Nese po mendoni te merrni nje trajtim kimik, mund te mendoni ta beni ate permes Ogle School. Me sallonin e studenteve te Ogle School, ju mund te merrni nje trajtim kimik te cilesise se larte per lekuren tuaj me nje çmim te shkelqyeshem. Plus, ju do t'i ndihmoni studentet te mesojne te kryejne keto lloje trajtimesh ne te gjitha llojet e ndryshme te lekures.


Konkluzione


Pas nje trajtimi kimik, lekura mund te jete shume delikate dhe gjeja me e rendesishme qe duhet te beni eshte ta mbani lekuren tuaj sa me te sigurt. Kjo mund te nenkuptoje shmangien e dusheve dhe saunave te nxehta, aplikimin e lire te kremit kunder diellit dhe gjithmone te degjoni çdo gje qe ju thote estetisti juaj. Ne kete menyre, ju do te jeni ne gjendje te merrni rezultatet me te mira ne trajtimin tuaj kimik pa asnje problem.