logo DermoLife Academy

Dermolife Academy eshte shkolle e Estetikes se Avancuar. Me nje program studimi 2-vjecar, e akredituar nga Ministria e Punes dhe Mireqenies Sociale

Orari
  • E Hene - E Shtune
    8.00 - 19:30
  • E Diel
    Pushim

Copyright ©2022 Dermolife Academy

Informacione

trajtimi i akneve

Si mund t'i trajtoni problemet e lekures me te cilat po perballeni? Merrni parasysh keto keshilla te thjeshta per trajtimin e akneve ose çdo problemi tjeter te zakonshem te lekures.

Lani lekuren tuaj butesisht.


Shume njerez supozojne se problemet e lekures lindin nga mungesa e pastertise, gje qe i shtyn ata te lajne lekuren e tyre me pastrues astringent ose te lajne duke perdorur metoda shume gerryese. Ne fakt, kjo ne fakt mund t'i perkeqesoje problemet e lekures sepse heq shtresen mbrojtese te sebumit ne lekuren tuaj dhe mund te ndeze lekuren e lene pas. Ne vend te kesaj, lani jo me shume se dy here ne dite duke perdorur nje pastrues te bute te lekures dhe me levizje te buta rrethore.

Mbani peceta per heqjen e grimit ne tryezen tuaj prane krevatit.


Edhe nese jeni duke perdorur grim pa kimikate, pa vaj, grimi ende ka nje ndikim negativ ne lekuren tuaj nese e lini ate per nje kohe te gjate. Per shkak se nuk e lejon lekuren tuaj te marre fryme, mund te perfundoni me probleme te perkeqesuara te lekures. eshte e rendesishme qe te hiqni grimin ne fund te çdo dite, edhe kur jeni te lodhur. Per rezultate me te mira, merrni parasysh peceta per heqjen e grimit qe mund t'i perdorni edhe nese nuk keni energji per te hequr te gjithe grimin .

Perdorni gjithmone krem kunder diellit.


Demtimi i diellit eshte nje arsye e madhe per problemet e lekures. Rrezet UV nuk jane te sjellshme me lekuren dhe kjo shfaqet ne demtimin e diellit, i cili mund te shkaktoje shume probleme te lekures. Megjithese kanceri i lekures eshte problemi me i njohur qe shpesh lind nga demtimi i diellit, padyshim qe nuk eshte i vetmi. Ju mund te perjetoni njolla te lekures, skuqje, lekure dhe shume me teper ne afat te shkurter, dhe edhe me shume probleme te lekures ne afat te gjate. Mos harroni te mbroni lekuren tuaj nga dielli mbi te gjitha.

Perdorni krem hidratues pa arome.


Hidratuesi mund te ndihmoje me nje sere problemesh te lekures, madje edhe me aknet. Duhet te siguroheni qe nuk po e thani lekuren tuaj, sepse kjo mund te rezultoje ne mbiprodhim te vajit, duke çuar ne edhe me shume probleme te lekures. Gjeja e rendesishme qe duhet te mbani mend eshte se hidratuesi juaj duhet te synoje problemet tuaja te lekures, qe do te thote qe ju duhet te gjeni nje hidratues te pershtatur per çfaredo problemi te lekures me te cilin keni nje problem.

Mos i ndani sendet personale.


Edhe pse jo te gjitha kushtet e lekures jane ngjitese, disa ofrojne mundesine qe ju t'i kaloni ato te njerezit e tjere ose anasjelltas. Edhe nese nuk keni nje semundje te lekures, nuk duhet te ndani sende personale si sfungjeret e grimit dhe shkopinjte e maskares pa i lare ato. Mendoni si nje artist grimi – nese deshironi te perdorni buzekuqin e nje mike, per shembull, perdorni nje shtupe pambuku per te hequr pak nga ana, ku shoku juaj nuk e ka prekur.

Hani nje diete te pasur.


Dieta juaj luan nje rol te rendesishem ne shendetin e lekures tuaj. Nese ju mungojne makronutrientet e rendesishem, si karbohidratet dhe yndyrat, ose mikronutrientet, si magnezi dhe acidi folik, trupi juaj nuk do te jete ne gjendje te performoje ne kulmin e tij. Kjo e ben me te veshtire per trupin tuaj qe te sherohet nga problemet e lekures dhe te shmange problemet e lekures ne te ardhmen. Nese deshironi shkelqimin me te shendetshem, duhet t'i kushtoni vemendje shendetit tuaj, dhe kjo perfshin te hani nje diete te pasur me shume lende ushqyese te ndryshme.

Konsultohuni me nje dermatolog.


Nje nga menyrat me te mira per te menaxhuar shendetin e lekures suaj eshte nepermjet informacionit nga dikush me shume njohuri mbi kete teme. Nese po kerkoni te mesoni me shume per shendetin e lekures suaj, eshte e rendesishme qe te vini ne kontakt me dike qe di shume per shendetin e lekures, si nje dermatolog / e .